Toksöz kardeşler 250 milyon dolarlık mirası paylaşamadı… Arven İlaç konkordato istedi

Toksöz Holding’in veliahtlarından Zafer Toksöz, sahibi olduğu Arven İlaç AŞ, Verano İlaç AŞ ve Montero Gıda AŞ için konkordato talep etti. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, şirketlerin mali darboğaza düşmesinin gerisinde, iki kardeş arasındaki miras paylaşım kavgasının olduğuna vurgu yapıldı.

TOPLAM BORÇ 1.2 MİLYAR LİRA

Dava dosyasına göre geçen yıl 1 milyar lira ciro elde eden şirketlerin toplam borcu ise 1.2 milyar lira. Yapılan başvuruda, üç şirketin yanı sıra Zafer Toksöz için de konkordato talep edildi. Mahkeme, yapılan başvuru üzerine dün kararını verdi.


Ahmet Toksöz (solda) ve Zafer Toksöz arasında bir süredir büyük bir anlaşmazlık bulunuyor.

3 AYLIK MÜHLET VERİLDİ

Mahkeme, 3 şirket ve Zafer Toksöz için 3 aylık geçici mühlet kararı verildi. Kararla birlikte, şirketler olası bir haciz işlemine karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme, 400 kişinin çalıştığı şirketlerin faaliyetlerinin denetimi için de Naci Uzunok, Doç.Dr. Mehmet Ertan Yardım ile Mehmet Semih Aydın‘ı geçici konkordato komiseri olarak atadı.


Kanser ve solunum ilacı üreten Arven İlaç için konkordato talep edildi.

250 MİLYON DOLARLIK MİRAS KALDI

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Arven İlaç’ın yaşadığı mali darboğazın gerisinde, Ahmet Toksöz ile Zafer Toksöz kardeşler arasında birkaç yıldır yaşanan anlaşmazlık yer alıyor. Dosyada yer alan bilgilere göre, anne Sebahat Toksöz’ün 3 yıl önce vefatı ile birlikte 250 milyon dolarlık bir miras kaldı.


260 yıllık Saffet Paşa Yalısı 100 milyon dolar değerinde.

YALI DA KALDI İSVİÇRE BANKALARINDA PARA DA

Anne Toksöz’ün, İsviçre bankalarında bulunan 32 milyon dolar para, İstinye’de 100 milyon dolarlık gayrimenkul, Zorlu Center’da bulunan 100 milyon TL’lik lüks daire, 100 milyon dolara satışa konulan 260 yıllık Saffet Paşa Yalısı, kendisinden geriye kalan varlıklar arasında yer alıyor.

Dava dosyasında, Ahmet Toksöz’ün, anneden kalan mirastan daha fazla pay alabilmek için varlıkların paylaşımı konusunda zorluk çıkardığı öne sürülerek “Amacı, müvekkil Zafer Toksöz’ü ve şirketlerini sıkıştırarak mal almaya çalışmak iddiasında bulunuldu.

TADELLE’NİN DE SAHİBİYDİ

Temeli yarım asır önce baba Erol Toksöz tarafından atılan holdingin, en köklü şirketlerinden biri Sagra Gıda’ydı. Şirket, Tadelle markası ile çikolata sektöründe güçlü bir konumdaydı. Sagra, 3 yıl önce OYAK’a satılmıştı.


Toksöz Grup’un temellerini atan Erol Toksöz, 2012’de yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir